Класний керівник Гузинець О.Ф. разом з учнями 4-А класу побували на екскурсії в Середнянському винному підвалі агропромислової фірми «Леанка» .
Нас на вході зустріла незмінний екскурсовод - пані Лариса Большакова. Вона працює тут 48 років – пам’ятає добрі славні часи «Леанки». Разом із нею йдемо гуляти підземним містом.
Середнянські підвали – досі одне з головних місць у переліку «must seen» на Закарпатті, тут визрівають вина єдиного державного винзаводу, який сьогодні працює і випускає продукцію. Підземелля були зведені полоненими турками спочатку як фортифікаційні, а згодом почали використовуватися як винні. Середнянські підвали - найстаріші в Україні, вони занесені ЮНЕСКО до десятки найкращих винних підвалів Європи.
Не менш відомі й вина, які тут досі виготовляють і зберігають у дубових бочках. Колись, у часи царів і королів, середнянські вина постачалися у найкращі європейські двори. Нині тут виробляють 9 видів вин (столових, десертних і марочних), які мають постійних шанувальників і розходяться службами доставки по всій країні.
На вході в підвали - незмінні угорські віночки з триколором – вони на Закарпатті є не тільки на наземних пам’ятках історії, а й під землею. У середянських підвалах, відомих, до речі, як турецькі, силами Консульства Угорщини встановлено погруддя Іштвану Добо. Це національний герой Угорщини, сім’я якого свого часу володіла землями у Середньому. Саме він і доклав зусилля до виникнення цих підвалів.
Пані Лариса звертає нашу увагу на те, що у підземеллі сухо. Це через те, що ті підвали обвалювалися, тому їх укріпили бетонними стінами, які не «дихають» і конденсують вологу. А в середнянських підвалах усі ходи видовбані турками так майстерно, що за ці роки не було жодного обвалу! Тут навколо пориста гірська порода – вулканічний туф, вони «дихають». Тепература тут завжди +12 градусів. Тому тут так затишно й сухо.
Екскурсія пройшла як одна мить, будучи в такому цікавому підземеллі.
|